Az influenza (grippe) egy vrus ltal okozott fertz betegsg. A krokozk emlsket (pl. ember, serts, l) s madarakat (pl. vadkacsa) kpesek megfertzni. A betegsg az emberek kztt cseppfertzssel vagy kzvetlen rintkezs (pl. vladkkal szennyezett kz) tjn terjed. F tnetei a hirtelen kezdd lz, izomfjdalom, elesettsg, ksbb pedig szraz khgs. Klnsen idseknl, slyos szvdmnyek lphetnek fel.
Krokozk
Az influenzavrus szerkezete
Az antigen shift elve: kt vrus ltrehoz egy jat
Az influenzt az ortomixovrusok (Orthomyxoviridae) csaldjba tartoz influenzavrus A, influenzavrus B s influenzavrus C okozzk. Az influenzavrusok genomja nyolc szegmens negatv egyszl RNS-bl ll. A vrust lipidtartalm burok (envelope) veszi krl. Ebbl a burokbl nylnak ki a neuraminidz s a hemagglutinin glikoproteinek.
A gazdaszervezet immunrendszere a neuraminidz (NA) s a hemagglutinin (HA) alapjn tudja felismerni a krokozt. E glikoproteineknek azonban tbb altpusuk is ltezik: influenzavrus A hemagglutininjbl eddig 16 altpust (H1-H16), neuraminidzbl pedig kilencet (N1-N9) rtak le.
A felszni glikoproteinek antigenitsa gyakran megvltozik (teht az immunrendszer „tbb nem ismeri fel”), s ez az alapja az influenzajrvnyoknak. E vltozsnak kt mdjt ismerjk:
- Antigen drift: pontmutcik kvetkeztben a glikoproteinek egy-egy aminosava vltozik meg
- Antigen shift: akkor kvetkezhet be, ha egyazon sejtet tbbfle vrus is megfertz. Ilyenkor genetikai rekombinci jn ltre, teht a kt vrusgenom elegybl j vltozatok alakulnak ki. A rekombinci alapja, hogy a vrusgenom tbb klnll RNS-szegmensbl ll, melyek teht knnyedn „sszekeveredhetnek egymssal”. Az antigen shift jelensgt csak az A tpus influenzavrusok esetben figyeltk meg.
Az influenzavrus-trzsek jellsre specilis kdot hasznlnak, mely a vrus tpust (A, B, C) s HA/NA antigenitst (pl. H3N2) valamint a gazdaszervezetet (pl. diszn), a fldrajzi eredetet s egy trzsszmot tartalmaz. Pl. A/Brisbane/10/2007 (H3N2), B/Florida/4/2006
Influenzavrus A
Az A tpus influenzavrus az emberen kvl ms emlsk s madarak kztt is elterjedt krokoz. Ez okozza a legnagyobb (akr vilgmret) jrvnyokat s a legslyosabb betegsgeket: antigen shift rvn ugyanis gyakran alakulnak ki jabb vltozatok, melyek ellen a gazdaszervezetek mg nem vdettek.
Jelenleg a legelterjedtebb emberi krokozk a H1N1 s a H3N2 altpus A-vrusok.
Influenzavrus B s C
A B tpus influenzavrus kisebb jrvnyokat kpes okozni, a C tpus pedig leginkbb gyermekkzssgekben terjed, enyhe megbetegedst okozva.
Patogenezis
Az influenzavrus letciklusa a fertztt sejtben
Magyarorszgon a jrvnyveszlyes idszak oktber elejtl prilis vgig tart.
A fertz vladk (pl. khgskor aeroszolknt) bejut a gazdaszervezet lgtjaiba, ahol a vrus hemagglutininje rvn kapcsoldik a lgti hmsejtek szilsav-receptoraihoz. A sejt ezutn bekebelezi a vrust, majd az a sejtmagba kerl. A sejtmagban a negatv RNS-ekbl mRNS-ek (pozitv RNS) kpzdnek, melyek virlis fehrjk s negatv RNS-ek kpzsre ksztetik a sejtet. Ezekbl aztn j vrusok „szereldnek ssze” a sejtben, majd a sejthrtya egy rszt magukkal vve kijutnak a lgutak lumenbe. A fertztt hmsejt pedig vgl elpusztul.
Immunits
Az immunrendszer a hemagglutinin s neuraminidz glikoproteineket ismeri fel antignknt, ellenk antitestek termeldnek. A hemagglutinin elleni antitestek cskkentik a fertzs valsznsgt (neutralizl ellenanyagok), a neuraminidz-ellenes ellenanyagok pedig a betegsg slyossgt s a beteg fertzkpessgt cskkentik.
Antigen drift esetn a megvltozott antigenits vrus kpes lehet megbetegteni a korbbi vltozat ellen vdett egyedet, de a betegsg lefolysa enyhbb. Antigen shift sorn viszont olyan j vrustrzsek keletkezhetnek, melyek ellen a szervezet vdtelen.
A fertztt sejtek elpuszttsban citotoxikus T-limfocitk vesznek rszt.
Tnetek
A betegsg tnetei a fertzdst kveten 1–3 nappal hirtelen kezddnek: lz, hidegrzs, elesettsg, tvgytalansg, izomfjdalom, fejfjs, szdls. Ksbb torokfjs s szraz khgs is megjelenik. A lz 1–5 nap alatt megsznik, majd napok–hetek mlva a tbbi tnet is elmlik.
Szvdmnyknt elfordulhat als s fels lgti gyullads, tdgyullads (mely idseknl s immunhinyos llapotaknl gyakran hallos) s szvizomgyullads (szintn vezethet hallhoz).
Influenzban cskken a lgutak vdekezkpessge ms krokozkkal szemben, gy gyakran lpnek fel egyidejleg bakterilis fertzsek is (pl. Streptococcus, Staphylococcus, Haemophilus influenzae).
Kezels s megelzs
A beteg leggyakrabban magtl meggygyul; javasolt az gynyugalom s a lzcsillapts, valamint fontos a megfelel folyadkptls. A betegnek tancsos kerlnie csecsemk, ids s beteg emberek trsasgt.
Az influenza kezelhet neuraminidz-bntkkal (oseltamivir, zanamivir), valamint a csak influenzavrus A ellen hatsos adamantn-szrmazkokkal (amantadin, rimantadin).
Szaliciltok (pl. aszpirin) nem adhatk influenzs gyermekeknek, mert a vrusfertzs s a szalicilt egyttesen slyos (gyakran hallos) agy- s mjkrosodst (Reye-szindrma) okozhat!
Influenza megelzsre adhat neuraminidz-bnt vagy vdolts. A vakcina ellt A s B influenzavrusokat tartalmaz, mgpedig az adott vben vrhat legelterjedtebb altpusokat. A vdolts azoknak ajnlott, akiknl magas az influenza szvdmnyeinek kockzata: idsek, krnikus betegsgben szenvedk s immunhinyosak. Mivel a vakcina ellltshoz szksges vrust tyktojsban tenysztik, ezrt vdolts nem adhat tojsfehrje-allergis szemlyeknek.
Pandmik
A vilgmret jrvnyokat pandmiknak nevezzk. Antigen shift rvn az influenzavrus A gyakran idz el pandmit. A legutbbiak:
- 1889: orosz ntha (H2N2)
- 1918: spanyolntha (H1N1)
- 1957: zsiai influenza (H2N2)
- 1968: hongkongi influenza (H3N2)
- 2009: „j influenza” (sertsinfluenza; H1N1)
|