Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Influenza
 
Partnerek

toplista

Honlap Keresőoptimalizálás

Abbcenter.com - "Tudás és üzlet egy helyen"

Expressz Link

Extrém Katalógus

Hobbi Zóna

Forgalmazó

Linkkatalógus

Kakadulink Webkatalógus

Reklám-Csere Kereső

Linkgyűjtemény

Link-katalógus

LinkBank

Linkgyár linkkatalógus

Linkgyujtemény.etabor.net

Állás,állásajánlat /Munka-Allas.Net

Linkkatalogus

Linkkatalógus

Linkmutató

Linktér

ÉrdekesWeb linkgyűjtemény

Eu Link Center Go-lap Linkcsere.eu Vonal.Net kereso Kezdőlap.hu linkgyűjtemény

Marketing Katalógus

MEGAPORT

Netfilter Linktár

OrangeLink - Linkgyűjetény Linkgyujtemeny, linkcsere
Blogkatalógus Ultrahangosmosók linkkatalógus Webáruház katalógus web-directory.hu Linkcsere
Egészség Weblinkek Weblink Katalógus Yatoo Links - Linkgyűjtemény X-Link
 
Hírdetés
 
Cubics
 
Immunrendszer

Az immunrendszer a szervezet védekező mechanizmusa, egy adott antigén hatására kialakuló, az esetleges fertőzés elleni védekezésben részt vevő sejtek, szövetek és szervek együttese. Ennek a szervrendszernek a működése az immunitásban nyilvánul meg. Ennek a szónak jelentése: védettség, mentesség. Az immunrendszer fő feladata, hogy megkülönböztesse a saját és nem saját, vagyis idegen anyagokat. Valamint ha talál idegen anyagot, akkor azt eltávolítsa, megsemmisítse. Immunitásunk lehet velünk született vagy szerzet immunitás.

Típusai

Veleszületett immunitás

A velünk született védettség embrionális korban alakul ki. Az egyed megszületésekkor négy genetikusan determinált immunológiai adottságot hordoz:

  • a leukociták fagocitáló képessége,
  • a gyomornedv sósavtartalmának baktericid hatása,
  • a bőr, a tápcsatorna, a légutak és a húgyutak nyálkahártyája, mint elsődleges védelmi vonal, véd a behatoló kórokozók ellen,
  • a szervezetben képződő baktericid kémiai anyagok (pl. a nyálban található lizozim enzim, vagy a nyálkahártyákat védő properdin fehérjekomplex.)

Nem igényel „tanulást”, vagyis a kórokozóval való előzetes találkozást. Ez azt jelenti,hogy nem specifikus a kórokozóval szemben. A természetes immunitást a leukociták fagocita csoportjába tartozó sejtek és a testnedvekben jelenlévő komplementrendszerek alkotják.

 

A falósejtek, vagyis fagociták

A falósejtek a RES rendszer tagjai: behálózzák az egész szervezetet, a szervezet első védelmi rendszerébe tartoznak, nem tömörülnek szervekbe. Megtalálhatók a vérben, májban, bekebelezik a kórokozókat, majd maguk is elpusztulnak.

Ide tartoznak:

makrofág
 
  • a. granulociták- a vörös csontvelőben termelődnek, amőboid mozgásra képesek, a védekezés során elpusztulnak és genny jön létre. Nevüket a citoplazmájukban található festék szemcsékről, granulátumokról kapták. Nagyon érzékenyek a limfocitákból és az antigénekből felszabaduló kémiai anyagokra. Kemotaxissal „utaznak” az anyag felszabadulási helyére. Feladatuk a bekebelezés.
  • b. monociták (makrofágok)- Ezek is a vörös csontvelőben termelődnek. A szövetekben kiszűrik az idegen anyagokat, feladatuk felismerni és elpusztítani az adott anyagot. Az anyag lizoszómájába bejutva hidrogén-peroxidot, majd hipoklorid-aniont képez, s ezzel elpusztítja a baktériumot.

Komplementrendszer

A komplementrendszer alatt azt a vérplazma globulinfehérjéinek összességét értjük, amely tagjai képesek átalakulni anyagok hatására olyan termékekké, amelyek oda vonzzák a falósejteket, valamint a vékonyabb membránnal rendelkező baktériumokba furakodnak és kilyukasztják őket.

Szerzett immunitás

A szerzett immunitásra már születésünk után teszünk szert. Vagy természetes, vagy mesterséges úton.

Természetesen szerzett immunitás

A természetesen megszerzett immunitás azt jelenti, hogy ha egy kórokozó megfertőz minket, az immunrendszerünk aktiválódik, s legyőzi a betegséget, és akkor az azt okozó anyagot megjegyzi, illetve az ellene felhasználható antitestet(erről a későbbiekben bővebben szó lesz). Így, ha újbóli fertőzés történik az adott anyaggal, már egy felkészült immunrendszerrel találkozik, s a betegség lefolyik szinte tünetek nélkül.

Mesterségesen szerzett immunitás

Vannak olyan betegségek, amik kijátsszák az immunrendszer működését, vagy olyan súlyosak, hogy a szervezet képtelen megbirkózni vele. Ilyenkor a mesterségesen szerzet immunitás kialakítása szükséges. Ennek eszköze a védőoltás. A védőoltás során vagy legyengített kórokozókat juttatnak be a szervezetbe, aminek hatására beindul a védekezés, de tünetmentesen játszódik le, viszont közben a szervezet megjegyzi, így már tud ellene védekezni, vagy kész antitestek. A kész ellenanyagot akkor használják, amikor az egyén már megfertőződött, de még nem rendelkezik azzal az immunitással, hogy legyőzze a betegséget. Az ellenanyagot pedig nagyon egyszerű és bevált módszerrel készítik: az adott immunogénnel megfertőznek egy nagyobb testű állatott, általában szarvasmarhát. Az állatban lejátszódik a védekezés, de nagy tömege miatt nem produkál tüneteket. A védekezési folyamat végén vért vesznek a fertőzött állattól, s ez a vér tartalmazza az ellenanyagot.

Antibiotikumok hatása

A passzív védőoltások (például Tetanus antitoxin, Anti-D) a szervezet saját védelmi rendszerének "végrehajtó elemeit" mozgósítják, ezzel szemben az antibiotikumok az emberi szervezet segítsége nélkül is elpusztítják a rájuk érzékeny kórokozókat (például egy Petri-csészében lévő táptalajon)

Működése

Az immunrendszer működése nem más, mint az immunválasz, de ahhoz, hogy ezt megértsük, meg kell ismerkednünk a reakcióban résztvevő anyagokat.

Antigén

A védekezési folyamatot kiváltó anyagok az antigének, más néven immunogének. Tipikusan erős immunogén hatással rendelkezhetek:

  • a vírusok,
  • az idegen sejtek, mint például a baktériumok, szövetek és parazita gombák,
  • a nagy molekulák, ami azt jelenti, hogy 10. 000 g/mól- tol nagyobb a moláris tömegük, fehérjék, szénhidrátok, és akár lipidek is.

Az antigének felépítésében elsősorban fehérjék, állati, növényi vagy szintetikus eredetű polipeptidek vesznek részt. Erős immunogenitású anyagok a baktériumok toxinjai is. Antigének lehetnek egyes poliszacharidok, mukopoliszacharidok (pl.: a baktériumok sejtfal, vagy tok antigénjei), de más, változatos felépítésű struktúrák (pl.: por, pollen), esetleg elfajult szövetek (daganatsejtek) is. Az antigének jellemzője a specifitás, azért a tulajdonságért nem a teljes molekula, hanem annak egy kis területén elhelyezkedő ún. antigéndetermináns csoportok (epitopok) a felelősek. A legtöbb antigén több determináns csoporttal is rendelkezik s ezek mindegyike ellenanyag termelést indíthat be. Vannak olyan anyagok, amelyek önmagukban nem váltanak ki immunválaszt (általában kisebb molekulák), de karrierfehérjéhez (hordozó részhez) kapcsolódva immunogéné válnak. Ez a haptén vagy félantigén. Az immunaktiv szervezet számára három antigéncsoportot különböztetünk meg:

  • Autoantigén: mindazok az anyagok, amelyek egyébként a szervezet saját testanyagai, de amelyeket kóros körülmények között az immunrendszer idegenként regisztrál és ellene ellenanyag- képzést indít meg.
  • Izonantigének: azonos faj különböző egyedeinek egymástól eltérő antigénjei.
  • Heteroantigének: különböző fajú egyedek antigénhatású anyagai.

Limfociták

A védekezésben a főszerep a limfocitáknak jut. A limfociták a leukociták immunocita csoportjába tartoznak. A vörös csontvelőben termelődnek, de érésük sorrá átkerülnek a nyirok szervekbe, s ott várnak, hogy aktiválódjanak. A vérben valójában kevés limfocita található, de a szervezet minden területén vannak. Úgy képzeljük el, mintha a szervezetünk egy ország lenne, a limfociták pedig a védelmező katonák, s a nyirok szervek a bázisaik, állomáshelyük.

Elsődleges és másodlagos nyirok szervek
 

A nyirok szervek

A nyirok szerveknél megkülönböztetünk elsődleges és másodlagos nyirokszerveket. Az elsődleges nyirokszerv a csontokban található vörös csontvelő, valamint a csecsemőmirigy, ami a szegycsont alatt helyezkedik el. A vörös csontvelőben jönnek létre a limfociták őssejtjei. A tímusz pedig a T- limfociták létre jövéséért felelős. A másodlagos nyirok szervek: lép, máj, mandulák, nyirokcsomók. Valójában itt válnak antigén specifikussá a limfociták, s itt történik az idegen anyagok kiszűrése. A limfocitáknak két típusát különböztetjük meg: a T- és a B- limfocita.

T-limfocita

A vörös csontvelőben termelődő őssejtek egy csoportja a csecsemőmirigybe vándorolnak és T- limfocita lesz belőlük, vagyis, az innen ered az elnevezésük is. Ezek antigén érzékeny sejtek, amelyek beérésük után kikerülnek a vérbe, valamit a nyirok rendszerbe. A T- limfocitákat szubpopulációkra lehet osztani, főleg funkcionális tulajdonságuk miatt:

  • - T- helper (TH)- limfokineket termel, ezzel elősegítve a többi limfocita érését.
  • - T- iniciátor (Ti)- érzékeli a prezentált antigént és beindítja az immunválaszt.
  • - T- suppressor- (Ts)- bizonyos latencia idő után gátolja az immunválaszt.
  • -T- cytotoxicus- (Tc)- aktiválódás után képes a sejtes antigént felismerni és elpusztítani.
  • -T- killer- (TK)- NK – sejtekre jellemző független cytotoxikus képességre tesznek szert.
  • -T- memória- (TM)- hosszú életidejű limfociták. Kőződik a szervezet az adott anyaggal, prezentálni tudják azt az immunitásban résztvevőknek.

A T- limfocita felelős a szerv beültetést követően esetleges kilökődésnek is.

B-limfocita

A nyirok sejtek másik csoportja a bél mentén található nyirokcsomókba és szervekbe vándorolnak és B- limfocitává alakulnak át. Azonban míg a T- limfociták hatásukat közvetlenül fejtik ki (enzimekkel felbontják az antigént), addig a B- limfociták védekezése soha nem nyilvánul meg közvetlen viselkedésben. Visszakerülnek a nyirokszervekbe és ott másolódnak. A keletkezett sejtek citoplazmáján, olyan endoplazmatikus háló jön létre, ami antitesteket fog termelni. A B- limfocitáknak is vannak subpopulációi:

  • - B- iniciátor (Bi)- feladata az antigén felismerése és az antitest termelése.
  • - B- memória (BM)- ezek nem vesznek részt nagy mennyiségű antitesttermelésben, hanem megjegyzik az antitestre jellemző aminosav csoport sorrendet. A működésük megegyezik a T memória sejtével, csak ö nem az antigénre emlékszik, hanem az adott antigén elleni ellenanyagra.

Az említett limfocitákon kívül még meg kell említeni:

  • Killer limfocitákat, melyeknek működését ADCC- nevezzük. Ide tartoznak a monociták és a granulociák.
  • Natural killer sejtek, amelyek például a tumor sejteket pusztítják el.

Antitest

Antitest molekula
 

Az antigének ellen pedig a már említett B- limfocita termelnek ellenanyagot. Az antitestek vagy immunglobulinok összekapcsolódnak az antigénnel, az antigén- antitest – komplexet alkotnak. Az ellenanyagok kémiailag glikoproteinek, melyek 4 polipeptid láncból épülnek fel. A láncok pedig diszulfid- hidakkal kapcsolódnak egymáshoz (-S-S-). Az antitesteknek 5 típusát különböztetjük meg:

  • IgG- Az újszülöttet IgG- típusú immunglobulinok védik a mikroorganizmusoktól az élet első heteiben. Antibakteriális és antivirális hatású. Ide tartoznak az antitoxinok.
  • IgA- a nyál, a könny, az orrváladék, a légúti váladék illetve a gyomor- bélrendszer váladékának az ellenanyaga.
  • IgM- Immunológiai aktivitása nagy, mert felületén számos antigén kötő hely található.
  • IgD- Természetes ellenanyag, de csak nyomokban található meg.
  • IgE- allergénnel kapcsolódva allergiás reakciót okoz: az általa aktivált anyagokból ilyenkor különböző mediátorok szabadulnak fel, amelyek a tüneteket okozzák.

Immunválasz

Összefoglalva az immunrendszer működése az idegen anyagok ellen az immunválasz, ami a következő:

  • behatol a szervezetbe egy antigén anyag.
  • A T-limfociták felismerik és beindítják a védekezési folyamatot.
  • A B- limfociták antitesteket termelnek
  • Az antitestek kapcsolatba lépnek az antigénnel, s antigén-antitest-komplexet alkotnak
  • A limfociták hatására felszabaduló anyagokat érzékelő falósejtek aktiválódnak
  • A falósejtek bekebelezik a képződött komplexet és elpusztítják azt.
  • Granulociták elpusztulnak és genny keletkezik.
  • A T- memória megjegyzi az antigénre jellemző tulajdonságokat
  • A B- memória megjegyzi az adott antigén elleni antitestre jellemző aminosav sorrendet.

Immunrendszeri betegségek

Autoimmun betegség

Ilyen esetben az immunrendszer saját struktúrákkal szemben kialakult toleranciája megszűnik, különböző okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, és a saját sejteket, szerveket támadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az ún. autoimmun betegségek kialakulásához. Egyik ilyen kórkép, a sclerosis multiplex esetében az idegrostokat védő fehérje(myelin)-hüvely károsodik a saját anyagokat megtámadó T- limfociták, makrofágok, ellenanyag-molekulák és a komplementrendszer működése következtében.

Súlyos immunhiányos állapotok

Az immunhiányos betegségek lehetnek kombinált eredetűek (veleszületett + káros környezeti hatások), de hátterük rendszerint már gyermekkorban kiderül. Nemritkán csontvelő- átültetésre sor. A probléma megnyilvánulhat gyakori, visszatérő fertőzésekben (arcüreg-, tüdőgyógyulás). Ilyenkor kb. havonta immunglobulin- infúziós kezelésben részesül a beteg, s így megelőzhető a potenciálisan életveszélyes fertőzések jelentkezése. Világszerte rendkívül elterjedt egy másik immunhiányos betegség, az AIDS (szerzett immunhiányos tünet együttes) melyet a HIV (human immundeficientia virus) okoz. Jelenleg még nem tudjuk sikeresen gyógyítani.

Immunrendszeri túlérzékenység

Az immunrendszer fokozott (és „kisiklott”) működése okozza az allergiás reakciók kialakulását. Az allergia kialakulásában az adott egyén genetikai adottságai mellett a környezeti tényezők és az immunrendszer szabályozó működésének zavarai is szerepet játszanak. Az allergiás reakció kulcsszereplői a vérben található basophil leukociták és az elszórtan a test minden részében jelen lévő úgynevezett hízósejtek, valamint az allergén hatására termelődő jellegzetes IgE- típusú ellenanyag molekulák. Az allergén hatására az IgE ellenanyag közvetítésével aktiválódnak a sejtek, ami az allergiás reakció jellemző tünetei okozó anyagok kiszabadulását eredményezi a sejtekből.

Fogalmak

  • immunitás: a szervezet olyan válaszképessége valamely kórokozóval vagy toxinnal szemben, amely azt a károsodástól megvédeni képes
  • antigén vagy immunogén: idegen anyag, olyan idegen szerves molekula mely a szervezetben immunválaszt vált ki
  • antitest vagy ellenanyag: a szervezet által termelt molekula (immunglobulin, Ig), mely specifikusan képes kötődni antigén(ek) bizonyos jellegzetes részeihez
  • epitóp: az antigén-molekula azon része, melyhez az antitest kötődik
  • keresztreakció: az a jelenség, amikor egy antitest több különböző antigénhez képes kötődni (vagyis nem teljesen specifikus); keresztreakció okoz egyes immunológiai mechanizmusú betegségeket, például a reumás lázat
 
Partner Oldalak
 
Naptár
2024. Március
HKSCPSV
26
27
28
29
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
<<   >>
 
Hírdetés
 
Óra
 
Számláló
Indulás: 2009-11-06
 
Cubics
 

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierj&#232;t!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre