Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Influenza
 
Partnerek

toplista

Honlap Keresoptimalizls

Abbcenter.com - "Tuds s zlet egy helyen"

Expressz Link

Extrm Katalgus

Hobbi Zna

Forgalmaz

Linkkatalgus

Kakadulink Webkatalgus

Reklm-Csere Keres

Linkgyjtemny

Link-katalgus

LinkBank

Linkgyr linkkatalgus

Linkgyujtemny.etabor.net

lls,llsajnlat /Munka-Allas.Net

Linkkatalogus

Linkkatalgus

Linkmutat

Linktr

rdekesWeb linkgyjtemny

Eu Link Center Go-lap Linkcsere.eu Vonal.Net kereso Kezdlap.hu linkgyjtemny

Marketing Katalgus

MEGAPORT

Netfilter Linktr

OrangeLink - Linkgyjetny Linkgyujtemeny, linkcsere
Blogkatalgus Ultrahangosmosk linkkatalgus Webruhz katalgus web-directory.hu Linkcsere
Egszsg Weblinkek Weblink Katalgus Yatoo Links - Linkgyjtemny X-Link
 
Hrdets
 
Cubics
 
Immunrendszer

Az immunrendszer a szervezet vdekez mechanizmusa, egy adott antign hatsra kialakul, az esetleges fertzs elleni vdekezsben rszt vev sejtek, szvetek s szervek egyttese. Ennek a szervrendszernek a mkdse az immunitsban nyilvnul meg. Ennek a sznak jelentse: vdettsg, mentessg. Az immunrendszer f feladata, hogy megklnbztesse a sajt s nem sajt, vagyis idegen anyagokat. Valamint ha tall idegen anyagot, akkor azt eltvoltsa, megsemmistse. Immunitsunk lehet velnk szletett vagy szerzet immunits.

Tpusai

Veleszletett immunits

A velnk szletett vdettsg embrionlis korban alakul ki. Az egyed megszletsekkor ngy genetikusan determinlt immunolgiai adottsgot hordoz:

  • a leukocitk fagocitl kpessge,
  • a gyomornedv ssavtartalmnak baktericid hatsa,
  • a br, a tpcsatorna, a lgutak s a hgyutak nylkahrtyja, mint elsdleges vdelmi vonal, vd a behatol krokozk ellen,
  • a szervezetben kpzd baktericid kmiai anyagok (pl. a nylban tallhat lizozim enzim, vagy a nylkahrtykat vd properdin fehrjekomplex.)

Nem ignyel „tanulst”, vagyis a krokozval val elzetes tallkozst. Ez azt jelenti,hogy nem specifikus a krokozval szemben. A termszetes immunitst a leukocitk fagocita csoportjba tartoz sejtek s a testnedvekben jelenlv komplementrendszerek alkotjk.

A falsejtek, vagyis fagocitk

A falsejtek a RES rendszer tagjai: behlzzk az egsz szervezetet, a szervezet els vdelmi rendszerbe tartoznak, nem tmrlnek szervekbe. Megtallhatk a vrben, mjban, bekebelezik a krokozkat, majd maguk is elpusztulnak.

Ide tartoznak:

makrofg
  • a. granulocitk- a vrs csontvelben termeldnek, amboid mozgsra kpesek, a vdekezs sorn elpusztulnak s genny jn ltre. Nevket a citoplazmjukban tallhat festk szemcskrl, granultumokrl kaptk. Nagyon rzkenyek a limfocitkbl s az antignekbl felszabadul kmiai anyagokra. Kemotaxissal „utaznak” az anyag felszabadulsi helyre. Feladatuk a bekebelezs.
  • b. monocitk (makrofgok)- Ezek is a vrs csontvelben termeldnek. A szvetekben kiszrik az idegen anyagokat, feladatuk felismerni s elpuszttani az adott anyagot. Az anyag lizoszmjba bejutva hidrogn-peroxidot, majd hipoklorid-aniont kpez, s ezzel elpuszttja a baktriumot.

Komplementrendszer

A komplementrendszer alatt azt a vrplazma globulinfehrjinek sszessgt rtjk, amely tagjai kpesek talakulni anyagok hatsra olyan termkekk, amelyek oda vonzzk a falsejteket, valamint a vkonyabb membrnnal rendelkez baktriumokba furakodnak s kilyukasztjk ket.

Szerzett immunits

A szerzett immunitsra mr szletsnk utn tesznk szert. Vagy termszetes, vagy mestersges ton.

Termszetesen szerzett immunits

A termszetesen megszerzett immunits azt jelenti, hogy ha egy krokoz megfertz minket, az immunrendszernk aktivldik, s legyzi a betegsget, s akkor az azt okoz anyagot megjegyzi, illetve az ellene felhasznlhat antitestet(errl a ksbbiekben bvebben sz lesz). gy, ha jbli fertzs trtnik az adott anyaggal, mr egy felkszlt immunrendszerrel tallkozik, s a betegsg lefolyik szinte tnetek nlkl.

Mestersgesen szerzett immunits

Vannak olyan betegsgek, amik kijtsszk az immunrendszer mkdst, vagy olyan slyosak, hogy a szervezet kptelen megbirkzni vele. Ilyenkor a mestersgesen szerzet immunits kialaktsa szksges. Ennek eszkze a vdolts. A vdolts sorn vagy legyengtett krokozkat juttatnak be a szervezetbe, aminek hatsra beindul a vdekezs, de tnetmentesen jtszdik le, viszont kzben a szervezet megjegyzi, gy mr tud ellene vdekezni, vagy ksz antitestek. A ksz ellenanyagot akkor hasznljk, amikor az egyn mr megfertzdtt, de mg nem rendelkezik azzal az immunitssal, hogy legyzze a betegsget. Az ellenanyagot pedig nagyon egyszer s bevlt mdszerrel ksztik: az adott immunognnel megfertznek egy nagyobb test llatott, ltalban szarvasmarht. Az llatban lejtszdik a vdekezs, de nagy tmege miatt nem produkl tneteket. A vdekezsi folyamat vgn vrt vesznek a fertztt llattl, s ez a vr tartalmazza az ellenanyagot.

Antibiotikumok hatsa

A passzv vdoltsok (pldul Tetanus antitoxin, Anti-D) a szervezet sajt vdelmi rendszernek "vgrehajt elemeit" mozgstjk, ezzel szemben az antibiotikumok az emberi szervezet segtsge nlkl is elpuszttjk a rjuk rzkeny krokozkat (pldul egy Petri-csszben lv tptalajon)

Mkdse

Az immunrendszer mkdse nem ms, mint az immunvlasz, de ahhoz, hogy ezt megrtsk, meg kell ismerkednnk a reakciban rsztvev anyagokat.

Antign

A vdekezsi folyamatot kivlt anyagok az antignek, ms nven immunognek. Tipikusan ers immunogn hatssal rendelkezhetek:

  • a vrusok,
  • az idegen sejtek, mint pldul a baktriumok, szvetek s parazita gombk,
  • a nagy molekulk, ami azt jelenti, hogy 10. 000 g/ml- tol nagyobb a molris tmegk, fehrjk, sznhidrtok, s akr lipidek is.

Az antignek felptsben elssorban fehrjk, llati, nvnyi vagy szintetikus eredet polipeptidek vesznek rszt. Ers immunogenits anyagok a baktriumok toxinjai is. Antignek lehetnek egyes poliszacharidok, mukopoliszacharidok (pl.: a baktriumok sejtfal, vagy tok antignjei), de ms, vltozatos felpts struktrk (pl.: por, pollen), esetleg elfajult szvetek (daganatsejtek) is. Az antignek jellemzje a specifits, azrt a tulajdonsgrt nem a teljes molekula, hanem annak egy kis terletn elhelyezked n. antigndeterminns csoportok (epitopok) a felelsek. A legtbb antign tbb determinns csoporttal is rendelkezik s ezek mindegyike ellenanyag termelst indthat be. Vannak olyan anyagok, amelyek nmagukban nem vltanak ki immunvlaszt (ltalban kisebb molekulk), de karrierfehrjhez (hordoz rszhez) kapcsoldva immunogn vlnak. Ez a haptn vagy flantign. Az immunaktiv szervezet szmra hrom antigncsoportot klnbztetnk meg:

  • Autoantign: mindazok az anyagok, amelyek egybknt a szervezet sajt testanyagai, de amelyeket kros krlmnyek kztt az immunrendszer idegenknt regisztrl s ellene ellenanyag- kpzst indt meg.
  • Izonantignek: azonos faj klnbz egyedeinek egymstl eltr antignjei.
  • Heteroantignek: klnbz faj egyedek antignhats anyagai.

Limfocitk

A vdekezsben a fszerep a limfocitknak jut. A limfocitk a leukocitk immunocita csoportjba tartoznak. A vrs csontvelben termeldnek, de rsk sorr tkerlnek a nyirok szervekbe, s ott vrnak, hogy aktivldjanak. A vrben valjban kevs limfocita tallhat, de a szervezet minden terletn vannak. gy kpzeljk el, mintha a szervezetnk egy orszg lenne, a limfocitk pedig a vdelmez katonk, s a nyirok szervek a bzisaik, llomshelyk.

Elsdleges s msodlagos nyirok szervek

A nyirok szervek

A nyirok szerveknl megklnbztetnk elsdleges s msodlagos nyirokszerveket. Az elsdleges nyirokszerv a csontokban tallhat vrs csontvel, valamint a csecsemmirigy, ami a szegycsont alatt helyezkedik el. A vrs csontvelben jnnek ltre a limfocitk ssejtjei. A tmusz pedig a T- limfocitk ltre jvsrt felels. A msodlagos nyirok szervek: lp, mj, mandulk, nyirokcsomk. Valjban itt vlnak antign specifikuss a limfocitk, s itt trtnik az idegen anyagok kiszrse. A limfocitknak kt tpust klnbztetjk meg: a T- s a B- limfocita.

T-limfocita

A vrs csontvelben termeld ssejtek egy csoportja a csecsemmirigybe vndorolnak s T- limfocita lesz bellk, vagyis, az innen ered az elnevezsk is. Ezek antign rzkeny sejtek, amelyek bersk utn kikerlnek a vrbe, valamit a nyirok rendszerbe. A T- limfocitkat szubpopulcikra lehet osztani, fleg funkcionlis tulajdonsguk miatt:

  • - T- helper (TH)- limfokineket termel, ezzel elsegtve a tbbi limfocita rst.
  • - T- inicitor (Ti)- rzkeli a prezentlt antignt s beindtja az immunvlaszt.
  • - T- suppressor- (Ts)- bizonyos latencia id utn gtolja az immunvlaszt.
  • -T- cytotoxicus- (Tc)- aktivlds utn kpes a sejtes antignt felismerni s elpuszttani.
  • -T- killer- (TK)- NK – sejtekre jellemz fggetlen cytotoxikus kpessgre tesznek szert.
  • -T- memria- (TM)- hossz letidej limfocitk. Kzdik a szervezet az adott anyaggal, prezentlni tudjk azt az immunitsban rsztvevknek.

A T- limfocita felels a szerv beltetst kveten esetleges kilkdsnek is.

B-limfocita

A nyirok sejtek msik csoportja a bl mentn tallhat nyirokcsomkba s szervekbe vndorolnak s B- limfocitv alakulnak t. Azonban mg a T- limfocitk hatsukat kzvetlenl fejtik ki (enzimekkel felbontjk az antignt), addig a B- limfocitk vdekezse soha nem nyilvnul meg kzvetlen viselkedsben. Visszakerlnek a nyirokszervekbe s ott msoldnak. A keletkezett sejtek citoplazmjn, olyan endoplazmatikus hl jn ltre, ami antitesteket fog termelni. A B- limfocitknak is vannak subpopulcii:

  • - B- inicitor (Bi)- feladata az antign felismerse s az antitest termelse.
  • - B- memria (BM)- ezek nem vesznek rszt nagy mennyisg antitesttermelsben, hanem megjegyzik az antitestre jellemz aminosav csoport sorrendet. A mkdsk megegyezik a T memria sejtvel, csak nem az antignre emlkszik, hanem az adott antign elleni ellenanyagra.

Az emltett limfocitkon kvl mg meg kell emlteni:

  • Killer limfocitkat, melyeknek mkdst ADCC- nevezzk. Ide tartoznak a monocitk s a granulocik.
  • Natural killer sejtek, amelyek pldul a tumor sejteket puszttjk el.

Antitest

Antitest molekula

Az antignek ellen pedig a mr emltett B- limfocita termelnek ellenanyagot. Az antitestek vagy immunglobulinok sszekapcsoldnak az antignnel, az antign- antitest – komplexet alkotnak. Az ellenanyagok kmiailag glikoproteinek, melyek 4 polipeptid lncbl plnek fel. A lncok pedig diszulfid- hidakkal kapcsoldnak egymshoz (-S-S-). Az antitesteknek 5 tpust klnbztetjk meg:

  • IgG- Az jszlttet IgG- tpus immunglobulinok vdik a mikroorganizmusoktl az let els heteiben. Antibakterilis s antivirlis hats. Ide tartoznak az antitoxinok.
  • IgA- a nyl, a knny, az orrvladk, a lgti vladk illetve a gyomor- blrendszer vladknak az ellenanyaga.
  • IgM- Immunolgiai aktivitsa nagy, mert felletn szmos antign kt hely tallhat.
  • IgD- Termszetes ellenanyag, de csak nyomokban tallhat meg.
  • IgE- allergnnel kapcsoldva allergis reakcit okoz: az ltala aktivlt anyagokbl ilyenkor klnbz meditorok szabadulnak fel, amelyek a tneteket okozzk.

Immunvlasz

sszefoglalva az immunrendszer mkdse az idegen anyagok ellen az immunvlasz, ami a kvetkez:

  • behatol a szervezetbe egy antign anyag.
  • A T-limfocitk felismerik s beindtjk a vdekezsi folyamatot.
  • A B- limfocitk antitesteket termelnek
  • Az antitestek kapcsolatba lpnek az antignnel, s antign-antitest-komplexet alkotnak
  • A limfocitk hatsra felszabadul anyagokat rzkel falsejtek aktivldnak
  • A falsejtek bekebelezik a kpzdtt komplexet s elpuszttjk azt.
  • Granulocitk elpusztulnak s genny keletkezik.
  • A T- memria megjegyzi az antignre jellemz tulajdonsgokat
  • A B- memria megjegyzi az adott antign elleni antitestre jellemz aminosav sorrendet.

Immunrendszeri betegsgek

Autoimmun betegsg

Ilyen esetben az immunrendszer sajt struktrkkal szemben kialakult tolerancija megsznik, klnbz okok miatt a szervezet anyagait tekinti idegennek, s a sajt sejteket, szerveket tmadja meg. Ezek a folyamatok vezetnek az n. autoimmun betegsgek kialakulshoz. Egyik ilyen krkp, a sclerosis multiplex esetben az idegrostokat vd fehrje(myelin)-hvely krosodik a sajt anyagokat megtmad T- limfocitk, makrofgok, ellenanyag-molekulk s a komplementrendszer mkdse kvetkeztben.

Slyos immunhinyos llapotok

Az immunhinyos betegsgek lehetnek kombinlt eredetek (veleszletett + kros krnyezeti hatsok), de htterk rendszerint mr gyermekkorban kiderl. Nemritkn csontvel- tltetsre sor. A problma megnyilvnulhat gyakori, visszatr fertzsekben (arcreg-, tdgygyuls). Ilyenkor kb. havonta immunglobulin- infzis kezelsben rszesl a beteg, s gy megelzhet a potencilisan letveszlyes fertzsek jelentkezse. Vilgszerte rendkvl elterjedt egy msik immunhinyos betegsg, az AIDS (szerzett immunhinyos tnet egyttes) melyet a HIV (human immundeficientia virus) okoz. Jelenleg mg nem tudjuk sikeresen gygytani.

Immunrendszeri tlrzkenysg

Az immunrendszer fokozott (s „kisiklott”) mkdse okozza az allergis reakcik kialakulst. Az allergia kialakulsban az adott egyn genetikai adottsgai mellett a krnyezeti tnyezk s az immunrendszer szablyoz mkdsnek zavarai is szerepet jtszanak. Az allergis reakci kulcsszerepli a vrben tallhat basophil leukocitk s az elszrtan a test minden rszben jelen lv gynevezett hzsejtek, valamint az allergn hatsra termeld jellegzetes IgE- tpus ellenanyag molekulk. Az allergn hatsra az IgE ellenanyag kzvettsvel aktivldnak a sejtek, ami az allergis reakci jellemz tnetei okoz anyagok kiszabadulst eredmnyezi a sejtekbl.

Fogalmak

  • immunits: a szervezet olyan vlaszkpessge valamely krokozval vagy toxinnal szemben, amely azt a krosodstl megvdeni kpes
  • antign vagy immunogn: idegen anyag, olyan idegen szerves molekula mely a szervezetben immunvlaszt vlt ki
  • antitest vagy ellenanyag: a szervezet ltal termelt molekula (immunglobulin, Ig), mely specifikusan kpes ktdni antign(ek) bizonyos jellegzetes rszeihez
  • epitp: az antign-molekula azon rsze, melyhez az antitest ktdik
  • keresztreakci: az a jelensg, amikor egy antitest tbb klnbz antignhez kpes ktdni (vagyis nem teljesen specifikus); keresztreakci okoz egyes immunolgiai mechanizmus betegsgeket, pldul a reums lzat
 
Partner Oldalak
 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hrdets
 
ra
 
Szmll
Induls: 2009-11-06
 
Cubics
 

A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG