A lz (latinul febris, grgl pyrexia) egy tnet, testhmrsklet rendellenes emelkedse. A norml testhmrsklet 36,6 C.
Az agyban a hipotalamusz „hkzpont”-ja okozza, mely a htermels-hleads arnyt tmenetileg megvltoztatja. A hipotalamusz megvltozott rzkenysgt a krokozk ellen vdekez fehrvrsejtekbl felszabadul pirogn nev anyag vltja ki. Amikor a lz felmegy, a br erei sszehzdnak (ldbrssg), izomremegs kezddik fzs (borzongs, hidegrzs) ksretben. A lz tetpontjn a fzs megsznik, a br kipirul, a htermels-hleads arny magasabb szinten stabilizldik. A magasabb testhmrsklet fenntartsra a vrkerings gyorsul, a pulzus szaporbb lesz. A lz tarts fennllsa a szervezetet megterheli, klnsen a szvbetegsgben szenvedkt. Ha a gygyuls sorn vagy a lzcsillapts miatt a hkzponti szablyozs visszatr a megszokott mederbe, a szervezett nagyobb hleadssal lltja be jra a normlis testhmrskletet, kipiruls, bsges izzads lp fel. Az izzads jelents folyadk- s svesztesggel jrhat, amit ptolni kell a kiszrads s a sokk veszlyeinek elkerlsre.
A klnbz betegsgekben jellegzetes lzmenetet lehet kimutatni, ezrt a betegellts sorn a krhzakban lzlapot vezetnek. Egyes nzetek szerint a lz a gygyuls szempontjbl hasznos reakci, msok a lzcsillaptsra trekszenek a szervezet ertartalkainak kmlse rdekben.
Mrse
Analg lzmr 38,7 C-on
Digitlis kijelzs lzmr 36,3 C-on
Ha a pciens lzgyans, testnek hmrsklett egy orvosi hmr (lzmr) segtsgvel megmrik. Els megkzeltsben lzrl/hemelkedsrl akkor beszlhetnk, ha
- a vgblben mrt hmrsklet elri vagy meghaladja a 38 C-ot
- a szjban mrt hmrsklet elri vagy meghaladja a 37,5 C-ot
- a hnaljban mrt hmrsklet elri vagy meghaladja a 37,2 C-ot.
Lzmenetek
Egyes betegsgek felismerhet lzmenettel rendelkeznek. A malriban a lzas-lztalan peridusok kvetik a krokoz nhny napos szaporodsi ciklust (visszatr lz). A tdgyullads lland lzzal jr, ami nhny nap utn olddik. Szepszis esetn, azaz ha a baktriumok betrnek a vrkeringsbe, a lzgrbe szablytalan, nagy ingadozsokat mutat, ez a szeptikus lz.
Mechanizmusa
A testhmrskletet a hipotalamusz szablyozza. A testh kt mdon vltozhat meg: hasonlan a laksok hmrsklett szablyoz termoszttokhoz, a test hmrskletnek is van egy "kell-rtke" (ez 36,5 C); ha ettl az rtktl eltr a test bels hmrsklete, pontosabban a vr hmrsklete, mert a hipotalamusz ezt tudja rzkelni, beindulnak azok a folyamatok, amik a testht a kell-rtkre visszalltjk. Ez trtnik, ha knikulban kimelegsznk, vagy tlen fzunk.
A msodik md, hogy a kell-rtk lltdik el, ltalban magasabb szintre, ez trtnik fertzses betegsgek esetn. ltalban a krokoz ltal termelt anyagok, illetve az immunrendszer ltal a krokoz jelenltre kibocstott hrvivk kpesek a kell-rtket magasabbra lltani. Jellemzen a lzcsillapt gygyszerek ezeknek az anyagoknak a termelst gtoljk meg.
Tegyk fel, hogy a kell-rtk 40 C-ra llt be fertzs miatt. Kezdetben termszetesen a testben 36,5C uralkodik, teht a hipotalamusz gy rzkeli, hogy le kell lltani a hvesztst, hogy ezt a 40 C-ot elrje. Ezrt a lz kezdetn az ember spadt, nem vertkezik, didereg, meleg helyet keres, aluszkony, ezek a mechanizmusok mind segtik a testh emelst. Ha a kell-rtk norml szintre ll vissza, a helyzet fordtott, a test ilyenkor tl meleg, le kell hteni, ezrt kezdnk el izzadni, kipirulni, hvs helyet keresnk, ilyenkor a lz cskken.
A lz haszna
Nincs kzmegegyezs orvosi krkben a lz hasznos vagy kros voltrl. Egyes melegvr gerinceseken s embereken in vivo vgzett kutatsok azt sugalljk, hogy a lz elsegti a szervezet fertzsekbl vagy ms slyos betegsgekbl val felplst. Elmletileg a lz az evolci sorn azrt maradt fenn, mert elnyt biztost az egyed szmra. Az bizonyos, hogy egyes immunvlaszok felgyorsulnak a magasabb hmrskleten, egyes szk hmrsklet-preferencij patognek pedig lefkezdhetnek. A vgkvetkeztets gy tnik az, hogy mind a lz agresszv kezelse, mind a hmrsklet kontrolljnak teljes hinya kros lehet. Ezrt minden esetnl egynileg kell elbrlni, mi a j megolds.
A lz bizonyos mrtkben azrt is hasznos lehet, mert olyan magas hmrskletre viszi fel a szervezetet, ami egyes krokozk szmra elviselhetetlen lehet. A fehrvrsejtek magasabb hmrskleten gyorsabban szaporodnak, ami szintn segthet a betegsg lekzdsben.
A lztl val indokolatlan flelmet az orvosi szakirodalomban lzfbia nvvel jellik. Az utbbi 20 vben a vilg szmos orszgban ( pldul Kanadban, Hollandiban) mr egyltaln nem javasoljk a lz csillaptst, vagy csak a kzrzet javtsa cljbl.
Csillaptsa
A lzat nem felttlenl szksges csillaptani. A lz fontos tnete annak, hogy valami kros folyamat zajlik a testben, s segthet a diagnzis sorn is. Radsul, nem minden lz fertzses eredet.
Ha a lz megszntetse nem is indokolt, a pcienst megfelel folyadkelltsrl akkor is gondoskodni kell, mivel a lz okozta dehidrci veszlyesebb lehet, mint a lz maga. A folyadkptls leggyakrabban vzzel trtnik, de az alacsony ntriumionszint (hyponatremia) kialakulsnak veszlye miatt sportitalok, vagy a direkt erre a clra kifejlesztett italok is fogyaszthatk.
A legtbben azrt vesznek be lzcsillaptt, mert a tneteket knyelmetlennek talljk. A lz megnveli a pulzust, felgyorstja az anyagcsert, gy potencilisan megnveli az idsebb, szvbeteg stb. pciensek terhelst, akr deliriumot is okozhat. pp ezrt, a lehetsges elnyket ssze kell mrni a kockzati tnyezkkel ezeknl a betegeknl. Mindazonltal, a lzat felttlenl kontrolllni kell azokban az esetekben, amikor az igen magas lz (hyperpyrexia) fellpse miatt a szvetek is krosodhatnak.
A lz csillaptsa sorn ltalban az agyban lv termosztt alacsonyabb hmrskletre lltsa f cl, de ezzel egytt a fls hmennyisg levezetsrl is gondoskodni kell. Az elbbi lzcsillapt szerekkel (szalicilsav s szrmazkai, paracetamol, ibuprofen) rhet el. A hleads nvelse elssorban knny ruhzat s vkony takar alkalmazsval, esetleg borogatssal trtnhet (homlokra, vgtagokra helyezett nedves trlkz). A test nagyobb fellet htsre alkalmas a priznic (az egsz testre adott llottvizes borogats) vagy a htfrd, amelyeket azonban a gyerekek nagy rsze kellemetlennek tart. A tl hideg vz alkalmazsa, egyes nzetek szerint a brerek sszehzdst okozva, akr cskkentheti is a hleadst. Ennek valsznleg nincs gyakorlati jelentsge, tekintve, hogy a tapasztalat s a fizikai lzcsillapts tudomnyos vizsglata is a mdszert kellen eredmnyesnek tallta. A gygyszeres lzcsillaptsnak lehetnek mellkhatsai, melyek rendszeresen, s nem kis szmban (elssorban dzistveszts miatt) vilgszerte okoznak hallos kimenetel komplikcikat. |