A H1N1 az A tpus influenzavrus egyik altpusa, az emberi influenza leggyakoribb okozja. Nevben a „H” a hemagglutinin proteinre, az „N” a neuraminidz proteinre utal. Szmos klnbz trzzs mutldott, kztk a spanyolntha vrusa, enyhe emberi influenzk vrusai, jrvnyos sertsinfluenza trzsek s a madarakban tallt klnbz trzsek.
Ezek kzl a spanyolntha 50-100 milli ember lett kvetelte.
Az alacsony patogenits H1N1 trzsek 2006-ban az sszes influenzs megbetegeds mintegy felt okoztk.
Amikor 2005-ben az emberi influenza ms vrusaihoz hasonltottk az 1918-as vrust, kiderlt, hogy a vrus 4400 aminosavja kzl csak 25-30 mutatott eltrst – ennyi mr elg volt hozz, hogy a madrinfluenza vrusa emberek kzt is terjedv vljon.
A spanyolntha
Az 1918-as Spanyolntha jrvny terjedse
A H1N1 egy klnlegesen virulens trzse okozta 1918 mrciusa s 1920 mjusa kzt a spanyolnthapandmit, amely az emberisg trtnetnek egyik legpuszttbb jrvnya volt: vilgszerte 50-100 milli embert lt meg.
A vrus azrt volt olyan pusztt, mert az emberi szervezetben az immunrendszer tlzott reakcijt vltotta ki, az gynevezett citokin vihart. Az immunrendszer citokinok (jelzmolekulk) tmegt bocstotta a tdszveteibe, emiatt fehrvrsejtek znlttek oda, krostva a tdszveteket s vizenyt okozva, ami megakadlyozta a lgzst. Ms pandmiktl eltren, amelyek fkpp az regekkel s a gyerekekkel vgeztek, a spanyolntha nagy szmban vgzett fiatal felnttekkel, akiknek ers volt az immunrendszere s ezrt ers vdekez reakcit produklt.
A jrvny azrt kapta a spanyolntha nevet, mert Spanyolorszg volt az egyetlen eurpai orszg, ahol az ldozatokrl folyamatosan jelentseket kzltek, mikzben ms orszgokban ezt nem engedtk szerepelni a hrekben, hogy megelzzk a pnikot.
A 2009-es jrvny
2009. prilisban a H1N1 egy vltozata - amely az „j influenza A(H1N1) vrus” nevet kapta - hallos ldozatokkal jr megbetegedseket okozott Mexikban. Az els jelentsek tbb, mint szz ldozatrl szltak, a szmok azonban ksbb vltoztak. A kr tterjedt az Egyeslt llamokra, majd ms kontinensekre is, kztk Eurpba. A WHO mjus 18-ai adatai szerint a laboratriumi vizsglatokkal megerstett esetek szma 40 orszgban 8829 volt s 74-en haltak meg, a zmk Mexikban, a nemzeti egszsggyi hatsgok ltal a WHO szmra szolgltatott tjkoztats alapjn.
Szomszdos orszgaink kzl Ukrajnban a legslyosabb a helyzet, a vrus 2009. jniusban jelent meg, de mra (2009. november 1.) ngy nyugat-ukrajnai megyben 81 ezer ember szenved vrusos eredet lgzszervi megbetegedsben, s 2341 embert polnak krhzban, a vrus feltehetleg 48 ember hallt okozta eddig.
Az j vrus lappangsi ideje az Orszgos Epidemiolgiai Kzpont tjkoztatja szerint maximum ht nap, fertzkpessge a betegsg kezdett megelz naptl a kezdett kvet hetedik napig tart. |