A H3N2 az A tpus influenza egyik altpusa. Madarakat s emlsket egyarnt megfertz. A madarakban, sertekben s emberekben szmos trzzs mutaldott.
A legutbbi tz vben gyakrabban fordult el, mint a H1N1, a H1N2, illetve a B tpus influenza. (Ennek azrt van jelentsge, mert a szezonlis influenza elleni vakcnkat gy lltjk ssze, hogy megtippelik a H1N1, a H3N2, a H1N2 s az influenzavrus B mutnsainak a szezonban vrhatan elfordul arnyait.) Ellenllkpessge a sztenderd vrus elleni szerekre, az amatadinra s a rimantadinra az 1994-es egy szzalkrl 2003-ra 12 szzalkra, 2005-re 91 szzalkra ntt.
A szezonlis H3N2 influenza
A szezonalis H3N2 influenza olyan emberi influenza, amelynek vrusa nmileg klnbz az elz szezon vrustl. A szezonlis influenzavrusok ltalban Kelet- s Dlkelet-zsia jrvnyaibl erednek, majd krbecsrgedeznek a Fldn, mieltt terjedsk lecseng. A vrus forrsnak meghatrozsa segt a virolgusoknak abban, hogy jobban megjsoljak, melyik vrusok okozzk a kvetkez v megbetegedseit. Az Egszsggyi Vilgszervezet (WHO) Nemzetkzi Influenza-figyel Hlzata (angolul) Global Influenza Surveillance Network) 13 ezer, 2002 s 2007 kzt hat kontinensrl gyjttt H3N2 vrus mintt elemezve arra jutott, hogy a H3N2 j trzsei hat-kilenc hnappal elbb jelentek meg Kelet- s Dlkelet-zsiban, mint brhol mshol. A trzsek ezt kveten elszr Ausztrlit s j-Zlandot rik el, majd szak-Amerikt s Eurpt. Az j varinsok Dl-Amerikt tipikusan tovabbi 6-9 hnapos ksssel rtk el. |